• POŠTOVNÉ ZDARMA NAD 120 EUR S DPH
  • NÁKUP IBA NA IČO
  • MINIMÁLNA OBJEDNÁVKA 50 EUR S DPH

Veľkonočné symboly v ponuke umelých kvetov

Obdobie Veľkej noci sa už tradične spája s príchodom jari. Život v prírode sa nanovo prebúdza a zeleň vôkol s pestrofarebnými kvetmi navodzuje aj v nás ľuďoch viac radosti, optimizmu a chuti do života.

Kresťanské i pohanské symboly

Veľkonočné symboly a dekorácie z umelých kvetovVeľká noc spája v sebe množstvo symbolov - ako kresťanských, tak aj pohanských. Mnohé z týchto symbolov v tomto období používame na výzdobu svojich domovov. Niektoré z nich si môžeme pripomenúť. Najdôležitejším kresťanským symbolom je kríž, pretože Kristus bol ukrižovaný v období židovskej Veľkej noci. Po jeho zmrtvychvstaní sa kríž stal symbolom nádeje. Mnohé symboly prešli do tradície zo starých pohanských zvykov.

Najznámejšie symboly

  • Bahniatka sú symbolom života, ktorý sa prebúdza na začiatku jari
  • Vajíčko obsahuje zárodok života. Preto je v mnohých kultúrach symbolom plodnosti
  • Korbáč má priniesť šťastie, plodnosť, zdravie a odohnať zlých duchov

Zvyk dávať si vajíčka na jarnú rovnodennosť mali už v starom Egypte. Ozdobovanie vajíčok má dlhú tradíciu u Slovanov, Nemcov, Švédov, ale aj v Indii. Najstaršia kraslica má 2300 rokov. Baránok ako symbol slúžil pohanom už pred príchodom kresťanstva. Predstavoval úplnosť stáda. V kresťanskej cirkvi sa stal symbolom Ježiša Krista, ako obety za spásu sveta.

Jarné kvety – umelé či živé?

K tomuto obdobiu však neodmysliteľne patria aj jarné kvety. Najznámejšie sú narcisy, tulipány, snežienky, prvosienky, bahniatka, hyacinty, krokusy, jabloňové konáre a tak by sme mohli pokračovať. Pri výzdobe príbytkov máme možnosť voľby - živé, alebo umelé. Tie umelé majú výhodu trvácnosti a stálosti farieb. Nepotrebujeme im venovať pozornosť, ktorú si vyžadujú živé kvety. Bahniatka by vo váze cez Veľkú noc nemali v našich príbytkoch chýbať. Tie umelé môžeme dozdobiť umelými vajíčkami, ktoré bývajú krásne vyzdobené.

Aranžmány z umelých kvetov

Z jarných umelých kvetov sa dajú urobiť zaujímavé aranžmány, napr. na prútených venčekoch, alebo srdiečkach. Hodia sa na dvere alebo steny. Dotvárajú tú správnu atmosféru. Stačí nechať rozlet vlastnej fantázii, alebo sa nechať inšpirovať skúsenejšími aranžérmi. Možnosti je veľa, treba si vybrať podľa vlastného vkusu a interiéru.

Príjemné zdobenie a aranžovanie,
praje Dekora